ZLATA KANGLICA
Društvo za interpretacijo dediščine Slovenije

Predavanja in delavnice
Delavnice so organizirane kot oblika inkluzivnega izobraževanja. Udeleženci se na aktiven, soudeleženjski in zabaven način seznanijo s temeljnimi teoretičnimi izhodišči na izbrane teme interpretacije kulturne in naravne dediščine. Delavnice so organizirane v sodelovanju s slovenskimi in tujimi uglednimi strokovnjaki. Izvajamo jih na zanimivih dediščinskih prostorih, kot so arheološka najdišča, parki, muzeji itd. Delavnice širijo in utrjujejo znanja in prinašajo poznanstva, ki odpirajo vrata v svet dediščinske interpretacije širom Evrope.
Predavanja na dediščinske, arheološke, zgodovinske in kulturno zgodovinske teme so prilagojene potrebam splošne javnosti. So vedno zanimiva in poučna, prinašajo nova znanstvena spoznanja in obnavljajo stara znanja. Seznanjajo s pomenom varovanja in ohranjanja dediščine v izvornem prostoru kot kvalitete življenja in virov kulturno gospodarskega razvoja.
.jpg)
Smlednik - pripovedovalski večer
Flancanje je tradicionalna prireditev Društva za ustno zgodovino in soorganizatorjev v Smledniku. Namenjena je obujanju izročila, izmenjavi sadik in semen, srečevanju vaške skupnosti in ohranjanju smledniške dediščine. Tokrat jo je obogatil pripovedovalski večer na temo čudežne narave, rož, kamnin in živali, ki včasih tako neverjetno spominjajo na izbirčne gospodične, sitne gospe in godrnjave gospode… da politikov sploh ne bi omenjali!

Strokovna ekskurzija v Trst
Letošnji 8. februar, 2024, smo se odpravili v Trst. Pod strokovnim vodstvom Lucije Perko smo obiskali škofovsko kapelo v Trstu, delo arhitekta Ivana Vurnika iz leta 1913. Kapela je eden najlepših primerov secesijske sakralne umetnosti z izjemno slikarsko stvaritvijo Helene Vurnik. Ogledali smo si znamenito hišo Bartolli in Narodni dom, oboje sijajno delo Maksa Fabianija. Dom je bil osrednja kulturna ustanova tržaških Slovencev in simbol slovenstva v Trstu. Zgrajen je bil med leti 1901 do 1904, požgali so ga fašisti 13. julija 1920. Povzpeli smo se na grič sv. Justa in si ogledali ostanke antičnega mesta ter starokrščanske mozaike v katedrali. Obiskali smo Rižarno in se poklonili žrtvam totalitarističnih sistemov. Ogledali smo si izvire Timava in si ob do zadnjega kotička napolnjenem muzeju Revoltella z izjemno razstavo samouka Antonia Ligabue obljubili, da se kmalu spet vrnemo ...

Motnik, Križnikov festival
Festival se imenuje po enem najpomembnejših zapisovalcev pravljic Gašperju Križniku, čevljarju iz Motnika. Dogodek že vrsto let prirejajo Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik, Kulturno društvo Motnik, številni domačini in gostje. Pripovedovanje je postalo del lokalne identitet in ponosa Motničanov. Duša festivala je Breda Podbrežnik, pripovedovalka in direktorica Knjižnice Franceta Balantiča iz Kamnika. Breda Podbrežnik in Verena Perko, obe diplomantki zagrebške Akademije za pripovedovanje zgodb, pogosto gostujeta na prireditvah z doživetim pripovedovanjem zgodb. Posebno doživetje je njuno pripovedovanje v dialektu.

Zgodbe o Finžgarjevem Lisku in druge pripovedke
Kdo se ne spominja imenitnih Liskovih prigod in prizadevanj njegovega gospodarja gospoda Hudournika, ki sta poletne dni preživljala v koči Murki pod Stolom? V organizaciji Matjaža Komana, direktorja Zavoda za turizem Žirovnica je nastal pripovedni večer nepozabnih Liskovih zgodb. Obiskovalci in nastopajoči so si obljubili, da bodo podobne dogodke z živo pripovedjo ponovili.
.jpg)
Ekskurzija v Vukovar, Osjek in Djakovo
Strokovno vodena ekskurzija v Vukovar, Osjek in Djakovo. V mesecu marcu 2023 smo se na povabilo hrvaških muzealcev iz muzeja Vučedol odpravili v Vukovar. Ogledali smo si arheološko najdišče z najstarejšo »industrijo« bronastega orodja in orožja ter svetovno znanim ritualnim pokopom skupine žrtvovanih ljudi, kot znamenje astronomskega pojava srečanja planetov Marsa in Venere v ozvezdju Plejad. Pod izjemnim vodstvom direktorice Mirele Hutinec in smo si ogledali sijajno stalno postavitev, obiskali muzej Vukovarja, si ogledali razstave Osjeka in se sprehodili po osješkem historičnem središču, ki se ponaša z najlepšo secesijsko arhitekturo na Hrvaškem. Nazadnje smo obiskali Djakovo in tamkajšnjo veličastno stolnico.

Dediščinsko srečanje Šembilja na arheološkem najdišču Debela griža pri Volčjem gradu
V uvodu smo prisluhnili Goranu Živcu iz Zavoda Krasen Kras, Vereni Perko in Marjeti Keršič Svetel iz Zlate kanglice ter Katji Hrobat Virloget, Univerza na Primorskem. Dragocena gostja Giovana Comforto dramaturginja, specialna pedagoginja in izvrstna pripovedovalka, profesorica na mednarodnem kolidžu Emerson, Velika Britanija, je predstavila pomen pripovedovalstva pri interpretaciji kulturne in naravne dediščine. Sledilo je nekaj pripovedovalcev, ki jih je moč žive besede izvabila iz poslušalstva. Na trati sredi kamnitega nasipa izpred dveh in pol tisočletij je 30 udeležencev grelo toplo jesensko sonce. Iz gozdička so dehtele so ciklame in v želodčkih je toplo “godel” golaž s polento. Razšli smo se z obljubo, da se vrnemo ob letu osorej.

Zavedanje dediščine
Zavedanje dediščine so bile delavnice z izjemnima strokovnjakoma za interpretacijo naravne in kulturne dediščine Susan Cross in Petrom Philipsonom iz Anglije. Oba sta poklicna interpretatorja dediščine, ki delujeta v okviru priznane skupine TellTale. Prvi dan, 21. nov. 2019, je potekal v Dutovljah, kjer je bila prijetna in dobro obiskana konferenca na temo dediščineske interpretacije.
Drugi dan je sledil obisk Volčjega grada s posvetom na temo dediščine z gostoma Susan Cross, Petrom Philipson in slovenskimi strokovnjaki Jelko Pirkovič, Vereno Perko, in Marjeto Keršič Svetel ter Polono Tratnik in številnimi domačini. V hladnem popoldnevu nas je na ogledu prazgodovinskega kaštelirja spremljala mrzla burja, ki nas je dodobra “ogrela” za prijetno druženje z gostiteljem Goranom Živcem, ki živi in dela za ohranitev dragocene kaštelirske dediščine na Debeli Griži.